logo.jpg

Wielofunkcyjna Hala Sportowa AGH

Trwają prace nad projektem budowlanym Wielofunkcyjnej Hali Sportowej na terenie AGH w Krakowie. 

„Projektując halę sportową dla AGH w centrum Krakowa, które - jak wszyscy wiemy- nieco pęka w szwach, chcieliśmy stworzyć uniwersalną i prostą bryłę, która wejdzie w dialog z sąsiadującym otoczeniem, zachowa szacunek dla istniejącej zieleni oraz da początek tej nowej, zlokalizowanej w nietypowych miejscach jak dach użytkowy czy elewacja. Taki „żywy” budynek współgra zarówno urbanistycznie jak i społecznie- ludzie lepiej czują się w miejscach gdzie mogą być bliżej natury, tym bardziej tyczy się to dużych miast, gdzie jest to niestety rzadkość. Stąd też padła decyzja o zaprojektowaniu na jednym z dachów ogrodu dostępnego dla studentów.

Obiekt sam w sobie został podzielony funkcjonalnie i bryłowo na trzy części, gdzie każda z nich identyfikowana jest innym kolorem. Największa, biała forma mieści wielofunkcyjną halę sportową z trybunami. Czarna bryła, stanowiąca jednocześnie łącznik pomiędzy pozostałymi, to zaplecze szatniowe, siłownia oraz małe sale do ćwiczeń w części parteru oraz administracja na piętrze. Z kolei w szarej części zlokalizowaliśmy pełnowymiarową salę treningową, bez trybun, aby przeznaczyć więcej miejsca na potrzeby sportowe.

Układ budynku jest czytelny i przejrzysty co ułatwi komunikacje i odbiór nowym studentom pojawiającym się każdego roku. Rytmiczny i monumentalny podział elewacji podkreśla przynależność hali do rodziny Akademii Górniczo- Hutniczej, a duża ilość przeszkleń oraz wspomniana wcześniej zieleń nadają bryle charakter nowoczesnej i idącej z duchem czasu, tak jak robi to uczelnia do której przynależeć będzie obiekt”.

Generalny projektant: Mateusz Manecki
Koordynator: Lesław Manecki
Projektant: Bartosz Falkowski
Sprawdzający: Magdalena Ślebioda

Projekt konstrukcji: Jarosław Zdeb, Monika Bit - Machałowska
Projekt instalacji: Marcin Pasiak, Sławomir Gubała
Projekt elektryki: Paweł Woszczek, Waldemar Wąs

Opublikowano wrzesień 2019